Skolu vēlēšanas - jauna aktivitāte, kas veicinās jauniešu pilsonisko apziņu un aktivitāti, kritisko domāšanu un politisko līdzdalību.
285BALSIS

Aleksandrs Barstads-Cimdiņš

Rīgas vēlēšanu apgabals

Rīga

Rīgas Valsts 3. ģimnāzija

Idejas saturs

Lai jaunieši varētu izprast politiku praksē, apgūt kritisko un pilsonisko domāšanu un just, ka viņu viedoklis ir sadzirdēts, iesaku ieviest Skolu Vēlēšanas pēc Ziemeļvalstu parauga, organizējot tās vidusskolās/ģimnāzijās pirms parlamenta/pašvaldību vēlēšanām. Skolu Vēlēšanās jaunieši debatē un balso par partiju jauniešu organizācijām. Rezultāti tiek plaši atspoguļoti un ir saistoši politiķiem.


Mani priekšlikumi deklarācijas projektam

Ideja, ko vēlētos redzēt ieviestu mūsu izglītībā, ir Skolu Vēlēšanas. Tās veicinātu jauniešu pilsonisko apziņu, pilsonisko atbildību un kritisko domāšanu un tādejādi integrētu mūs plašākā Ziemeļvalstu vērtību kopienā. Skolu Vēlēšanas norit vairākās valstīs, bet to pirmsākumi meklējami Ziemeļvalstīs. Norvēģijā tās nacionālā līmenī norit kopš 1989.gada un tajās piedalās simtiem skolu. Skolu Vēlēšanas ir kā izmēģinājuma vēlēšanas. Tās nacionālā līmenī tiek organizētas vidusskolās un ģimnāzijās pirms katrām parlamenta un pašvaldību vēlēšanām, arī pirms referendumiem. Politisko partiju jauniešu organizācijas veido savus kandidātu sarakstus un iesniedz tos speciāli izveidotā vēlēšanu komisijā. Pirms vēlēšanām skolās aktīvi norit pirmsvēlēšanu debates un kampaņas, kur jauniešu partiju kandidāti debatē, argumentē un diskutē par sabiedrībai nozīmīgiem jautājumiem. Vēlēšanu dienā vidusskolās/ģimnāzijās ir izvietotas vēlēšanu urnas, skolēniem tiek izsniegti jauniešu politisko partiju kandidātu saraksti. Katrs izvēlas vienu sarakstu un iemet to vēlēšanu urnā. Pēc tam vēlēšanu komisija saskaita balsis – vispirms katrā skolā un pēc tam valstī kopumā. Apkopotie vēlēšanu rezultāti tiek nosūtīti uz parlamentu, valdību un plaši publicēti medijos. Rezultāti valdībai un parlamentam ir saistoši, jo norāda jaunās paaudzes viedokļus un potenciālos vēlēšanu rezultātus valstiskā mērogā nākamajās parlamenta vēlēšanās. Kvalitatīva izglītība un jaunā paaudze ir valsts nākotnes pamats. Iedvesmojoties no Ziemeļvalstīm, uzkastu, ka skolām ir jākļūst aktīvākām jauniešu kritiskās domāšanas un pilsoniskās apziņas audzināšanā. Spēja kritiski domāt ir pilsoniskās sabiedrības pamatā. Ieviešot Skolu Vēlēšanas, jauniešiem būtu iespēja: - apgūt politiku praksē, - just, ka viņu viedoklis ir svarīgs un viņu intereses pārstāvētas, - saprast, kāpēc piedalīties vēlēšanās ir svarīgi, - rast pārliecību, ka valsts nākotne ir arī viņu rokās. Skolu Vēlēšanas vairotu ticību un uzticēšanos savai valstij!


Sapratu Ja turpini izmantot šo interneta lapu, tu piekrīti lietot mūsu sīkdatnes. Vairāk...